از اندازه گیری و تحمل هندسی گرفته تا آسیاب ، تراش و آسیاب ، اصطلاحات مختلفی وجود دارد که باید بدانید وقتی صحبت از دنیای ماشینکاری کنترل عددی رایانه (CNC) می شود. اگر در صنعت تازه کار هستید ، این می تواند ترسناک باشد - اما هنگامی که کار را یاد بگیرید ، این مفاهیم ماهیت دوم پیدا می کنند.

یک مفهوم مهم برای کسانی که در ماشینکاری CNC کار می کنند درک کنند ، فرز CNC است. این یک فرایند مکانیکی است که با استفاده از کنترل های رایانه ای و ابزارهای برش چرخش برای ایجاد قطعات طراحی شده سفارشی.

بنابراین دقیقاً چگونه از این فرآیند در صنعت CNC استفاده می شود؟ برای یادگیری همه چیز در مورد فرز CNC - اینکه چیست ، چگونه یک آسیاب CNC کار می کند و موارد دیگر - به مطالعه ادامه دهید.

آموزش CNC

با استفاده از کنترل های رایانه ای و ابزارهای برش چرخش ، فرز CNC مواد را از قطعه کار خارج می کند تا یک محصول نهایی ایجاد کند که مطابق با مشخصات مورد نیاز باشد. این فرآیند با مواد مختلفی از جمله پلاستیک ، فلز ، چوب و شیشه قابل استفاده است.

در مورد ماشینکاری CNC ، چندین فرایند مختلف وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد ، از جمله:

مکانیکی

برق

شیمیایی

حرارتی

فرز CNC در گروه فرآیند مکانیکی قرار می گیرد ، زیرا برش و حفاری به صورت مکانیکی و بدون نیاز به عملکرد دستی کار می کند.

نحوه کار آسیاب CNC

فرآیند فرز CNC همان مراحل بسیاری از انواع دیگر ماشینکاری را دنبال می کند ، از جمله ساخت مدل طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) ، راه اندازی دستگاه فرز CNC و کار با دستگاه برای ایجاد قطعه مورد نظر. در اینجا یک مرحله سریع گام به گام وجود دارد:


یک طرح قطعه CAD 2D یا 3D ایجاد کنید و آن را به یک قالب فایل CNC صادر کنید ، که با استفاده از نرم افزار CAM به یک برنامه ماشین CNC تبدیل می شود.

برنامه CNC اقدامات دستگاه را اطلاع می دهد.

اپراتور دستگاه را با تنظیم میز کار و دستگاه نگهدارنده کار ، و اتصال ابزارهای فرز و اسپیندل ماشین آماده می کند.

با استفاده از رابط ماشین ، اپراتور برنامه را شروع می کند و آن را در طول مراحل نظارت می کند تا مطمئن شود همه چیز روان است.

بسته به نوع قطعه ای که باید ایجاد شود ، دستگاه فرز افقی یا عمودی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به محض شروع فرز ، دستگاه ابزار برش را با سرعت فوق العاده زیاد می چرخاند - تا هزاران دور در دقیقه!


این ابزار برش می تواند در جهات مختلف و در امتداد چندین محور بچرخد. این می تواند اشکال ، سوراخ های مختلف و هر نوع برداشت دیگری را که قطعه نیاز دارد ایجاد کند. فرز اغلب برای افزودن جزئیات نهایی به قطعه ای که قبلاً ماشینکاری شده است ، استفاده می شود ، اما همچنین می توان از ابتدا تا انتها برای شکل دادن قطعه ای از مواد اولیه استفاده کرد.


خواه این ماده قبلاً تراش خورده باشد یا نه ، دستگاه فرز به تدریج مواد را خرد کرده و شکل دلخواه را ایجاد می کند. با ادامه روند ، دقیق تر و دقیق تر می شود ، بنابراین قسمت تمام شده در مشخصات مناسب است.


قطعات ماشین فرز CNC

آسیاب های CNC براساس تعداد محوری که می توانند در آن کار کنند دسته بندی می شوند. محورهای X و Y نشانگر نحوه حرکت افقی قطعه کارخانه آسیاب هستند و محور Z به حرکت عمودی اشاره دارد. محور W نماد حرکت مورب است. بیشتر دستگاه های فرز CNC در سه تا پنج محور کار می کنند.

همانطور که انتظار می رود ، آرایش دستگاه فرز CNC کاملاً پیچیده است ، دقیقاً مانند قطعاتی که ایجاد می کنند. در حالی که ماشین های مختلف می توانند متفاوت باشند ، اما به طور کلی این قطعات را دارند:

Frame / Base: قاب قطعه پایینی است که از دستگاه پشتیبانی می کند. اساساً ، این یک پایه است که ثبات را در طی فرآیند فرز فراهم می کند.

اسپیندل: اسپیندل قسمت بالایی دستگاه فرز است که می توان نگهدارنده های ابزار را در آن نصب کرد. این قسمت هنگام کار روی قسمت چرخانده می شود.

جدول: جدول دستگاه فرز چیزی است که قطعه کار را برای ماشینکاری نگه می دارد.

محورها: همانطور که گفته شد ، چندین محور مختلف بر روی دستگاه فرز CNC وجود دارد: W ، X ، Y و Z. دستگاه بسته به نیاز قطعه بر روی این محورها کار می کند.

کنترل کننده CNC: کنترل کننده CNC چیزی است که دستگاه را کنترل می کند. این جایی است که اپراتور کد G را وارد می کند که عملکردهای دستگاه را دیکته می کند.

عملیات فرز CNC

فرآیند فرز CNC همه کاره است ، بنابراین برای پشتیبانی از صنایع مختلف استفاده می شود. انواع مختلفی از عملیات فرز وجود دارد ، از جمله فرز زاویه ای ، فرز فرم ، فرز ساده و فرز صورت.


فرز زاویه ای CNC

در این نوع عملیات فرز ، از فرزهای یک زاویه ای برای ایجاد ویژگی های زاویه ای مانند شیارها استفاده می شود. ابزار برش با سطح ماده در حال زاویه زاویه دارد و این زاویه بر اساس طراحی قطعه کار تعیین می شود.


فرزکاری CNC 

تراش فرم با سطوح نامنظم مانند مواد با سطح خمیده سروکار دارد. در این فرایند از برش هایی استفاده می شود که به طور خاص برای کار با این نوع مواد طراحی شده اند ، مانند برش های گوشه گرد.


فرز ساده CNC

در فرز ساده ، ابزار برش موازی با سطح ماده ای است که ماشینکاری می شود. این از فرزهای ساده استفاده می کند و ممکن است از برش های باریک و پهن استفاده شود.


برشهای پهن برای مناطق وسیع ایده آل هستند ، در حالی که برشهای باریک می توانند برشهای عمیق تری ایجاد کنند.


صورت تراش CNC

نکته آخر ، البته مهمترین نکته این نیست که ، در فرزکاری ابزار برش عمود بر سطح ماده ای که روی آن کار می شود قرار گرفته است. از فرزهای صورت استفاده می شود که برای ایجاد سطوح مسطح و خطوط ایده آل هستند. این باعث ایجاد جزئیات دقیق و با کیفیت بالا برای قطعه می شود.


برای تبدیل شدن به یک ماشینکار CNC در NASCAR Tech آموزش ببینید

آیا شما مجذوب صنعت CNC هستید و علاقه مندید درباره فرآیندهایی مانند فرز CNC بیشتر بدانید؟ شغل به عنوان یک ماشینکار CNC ممکن است گزینه مناسبی باشد.


در برنامه فناوری تراشکاری CNC UTI ، شما می توانید مهارت های ساخت قطعات و اجزای عملکرد را از مواد اولیه با استفاده از فرآیندهایی مانند فرز CNC بدست آورید. 1 شما دوره های مختلفی را از جمله:


مهارت های اساسی ماشین فروشی

تفسیر طرح / طرح

اصول CNC

اصول ماشینکاری دستی

تراشکاری CNC

تراشکاری CNC

CAD و CAM

برنامه CNC در محوطه دانشگاه NASCAR Tech در مورسویل ، کارولینای شمالی ارائه می شود و فقط در 36 هفته قابل اتمام است. برای کسب اطلاعات بیشتر ، به صفحه برنامه ما مراجعه کنید یا درخواست اطلاعات کنید تا امروز با یک نماینده پذیرش تماس بگیرید.