شمع خودرو و صفرتا صد علائم خرابی و تشخیص آن 

شمع ها اجزای حیاتی موتورهای احتراق داخلی هستند. آنها مسئول تولید "جرقه" لازم برای احتراق سوخت موتور هستند. اگرچه شمع برای عملکرد موتور حیاتی تلقی می شود ، اما این قسمت متواضع خودرو اغلب تا شروع به خرابی یا خراب شدن نادیده گرفته می شود.


شمع ها به دلیل اینکه سرانجام فرسوده می شوند ، از موارد معمول نگهداری محسوب می شوند. آیا آخرین باری که شمع های خود را چک یا تعویض کردید به خاطر دارید؟ اگر شروع به تغییر در عملکرد موتور وسیله نقلیه خود کرده اید و فکر می کنید مربوط به شمع بد است ، مقاله مناسب را می خوانید.

شمع های خودرو

شمع ها "جرقه" لازم را برای اشتعال در سوخت موتور تولید می کنند.

4 عللائم تشخیص شمع خراب

شمع ها بخشی از سیستم اشتعال خودرو شما هستند ، بنابراین ممکن است تشخیص یکی از علائم احتراق بد از دیگری دشوار باشد. بهترین اقدام این است که به مکانیک خود اجازه دهید مسئله را برای شما تشخیص دهد.

قطعات استوکو دست دوم خودروی خود را در سایت انجین استوک جستجوکنید 

اگر شما نوعی از افراد هستید که راه خود را در اطراف اتومبیل می دانید و ترجیح می دهید این مسئله را خودتان تشخیص دهید ، در اینجا نحوه تشخیص اینکه شمع بدی دارید ، توضیح داده شده است:

نور موتور را بررسی کنید

شمع های فرسوده ممکن است باعث روشن شدن چراغ موتور چک شما شوند. با این حال ، از آنجا که تعداد بی شماری از مشکلات دیگر نیز می توانند چراغ را روشن کنند ، ممکن است دشوار باشد که بگویید یک یا چند شمع شما مقصر هستند.

شما (یا مکانیک خود) برای اطمینان از این مسئله باید عیب یابی کنید.

بدون توجه به اینکه چراغ موتور چک را روشن کرده است ، توصیه می شود وسیله نقلیه خود را توسط مکانیک خود بررسی کنید.

 خرابی موتور خودرو 

شمع فرسوده ممکن است باعث خرابی کارکرد موتور شود. با این حال ، ممکن است علائم خرابی مربوط به  سایر اجزای معیوب باشد - از شمع بد تا مشکل مکانیکی موتور می تواند باعث شود خودرو شما دچار خطای اشتباه شود.

به خاطر داشته باشید که یک استفاده نادرست ممکن است به مبدل کاتالیزوری آسیب برساند ، بنابراین باید سریعاً به این مسئله رسیدگی کنید.

روشن شدن موتور اتومبیل

یکی از علائم رایج شمع های بد ، مشکل در راه اندازی ماشین است.

شما ممکن است این علائم را در نتیجه سو کارکرد موتور تجربه کنید. شمع های فرسوده می توانند مقدار "جرقه" تولید شده برای اشتعال سوخت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

با این حال ، توجه داشته باشید که این علامت ممکن است در اثر سایر اجزای ایجاد شود. برای اطمینان از این مسئله باید یک تشخیص کامل انجام شود.

شرایط شروع سخت

شمع ها برای فرایند احتراق مهم هستند. به همین ترتیب ، اگرچه شاخه های فرسوده نادر ، می توانند در راه اندازی وسیله نقلیه خود با مشکل روبرو شوند.

برای جلوگیری از مشکلاتی از این قبیل ، تعویض شاخه ها مطابق با برنامه سرویس سازنده خودرو مهم است. می توانید آن را در کتابچه راهنمای مالک خود ذکر کنید.

علائم خرابی شمع خودرو

هنگامی که مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در بالا شروع شد ، مرحله بعدی انجام یک تشخیص برای کمک به شما در اطمینان از خراب شدن شمع (های) شمع است.

یک تست انجام دهید

برای تشخیص جرقه ترک خورده یا سیم های معیوب از تست اشتعال ثانویه استفاده کنید. برای این کار باید شخص دوم یا دستیار همراه باشید.

توجه: این تست روی شمع هایی که در موتور فرو رفته اند و به سختی قابل دیدن هستند کار نمی کند.

اگر شمع شما ترک خورده است یا سیم کشی ها خراب است ، باید جرقه در شب دیده شود.

دستیار شما باید موتور را با انتخاب دنده تنظیم شده در درایو شتاب دهد. برای گیربکس دستی باید آن را در دنده دوم قرار دهید.

اگر می بینید که هر جرقه ای قابل مشاهده است یا صدای شکننده ای می شنوید ، این ممکن است به این معنی باشد که مشکلی در یکی از اجزای احتراق شما وجود دارد (احتمالاً شمع شمع). محل باید مورد بازرسی قرار گیرد و بلافاصله قطعات احتراق معیوب تعویض شوند.

جدا از مراحل بالا ، روش های دیگری نیز وجود دارد که می توانید شمع ها و سایر اجزای موتور را از نظر خطا آزمایش کنید. با این حال ، توصیه می شود هنگام انجام هرگونه آزمایش از یک متخصص کمک بگیرید ، زیرا انجام نادرست آنها ممکن است به موتور شما آسیب برساند.

شمع های قدیمی و جدید

هشدار :اگر تجربه کافی برای تعمیر خودرو را ندارید ، سعی نکنید شمع ها را بردارید.

بازرسی بصری

بازرسی بصری یک روش آسان برای تشخیص اینکه شمع های بدی دارید یا خیر. از آنجا که این بخشی از سیستم اشتعال است ، انجام این کار همچنین می تواند به شما ایده ای درباره بقیه اجزای موتور شما بدهد.

با این حال ، اگر آشنایی با روند کار ندارید ، نباید سعی کنید شمع های خود را بردارید. شما همیشه می توانید با یک متخصص تماس بگیرید تا بررسی خود را انجام دهد.

به دنبال آسیب ، مانند ترک یا الکترود شکسته زمین باشید.

تمام شمع ها را از نظر احتمال سایش بررسی کنید. معمولاً اگر شمع فرسوده باشد ، الکترود مرکزی گرد می شود. یک الکترود مرکزی گرد خورده خواهد شد

ولتاژ بالاتری را برای روشن کردن شمع استفاده کنید.

به طور کلی ، تمام شمع های شما باید در یک وضعیت باشند. رنگ مقره باید برنز روشن یا خاکستری باشد. اگر تمام شمع های شما سیاه یا تیره هستند ، این ممکن است به دلیل ایجاد موتور مخلوط بسیار غنی از سوخت هوا یا احتراق احتمالی روغن باشد.

اگر فقط یک یا چند شمع خودروی شما سیاه است ، توصیه می شود آن سیلندرها را از نظر شلیک مناسب بررسی کنید. احتمالاً ممکن است فقط روی آن سیلندرها تأثیر بگذارد.

یک وضعیت در حال اجرا بدون چربی یا زمان جرقه زنی بیش از حد پیشرفته ممکن است باعث شود که تمام شمع های شما سفید به نظر برسند یا سفید پوشیده شوند. اگر فقط چند شمع شما سفید است ، باید نشت خلا را بررسی کنید که فقط روی آن سیلندرها تأثیر می گذارد.

تعویض شمع اتومبیل

شمع های شمع باید حدود 20 تا 30 هزار مایل دوام داشته باشند ، در حالی که انواع پلاگین های نجیب فلزی ممکن است تا 120 هزار مایل دوام داشته باشند.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو

شمع های مختلفی وجود دارد - هسته مس ، پلاتین و ایریدیم. معمولاً نوع شمع نصب شده در وسیله نقلیه شما به سال ساخت ، مدل و مدل آن بستگی دارد.

طول عمر شمع بستگی به موادی دارد که از آن ساخته شده است ، اما به طور کلی ، طول عمر آن حدود 20000 تا 30،000 مایل است اما انواع پلاگین نجیب فلزی ممکن است تا 120،000 مایل طول بکشد. برای تعیین فاصله جایگزینی توصیه شده برای برنامه خود ، با برنامه خدمات (که در دفترچه راهنمای شما ذکر شده است) مشورت کنید.

طول عمر شمع شما بسیار بستگی به نوع شمع نصب شده دارد. مراقبت از علائمی که نشان می دهد شمع شما خراب است مهم است ، بنابراین می توانید بلافاصله یک معیوب را تعویض کنید.

آیا می توانم با شمع خراب رانندگی کنم؟

اگر یک یا دو شمع شما فقط ضعیف یا خراب باشد ، از نظر فنی می توانید وسیله نقلیه خود را رانندگی کنید. با این حال ، باید در اسرع وقت به این مسئله رسیدگی کنید تا از آسیب ناخواسته سایر قسمتهای وسیله نقلیه خود جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از عبور از همه این مشکلات ، بهتر است شمع های اتومبیل خود را در بازه زمانی توصیه شده توسط سازنده خودرو تعمیر کنید.