کارگر مکانیک اتومبیل در حال تعمیر سیستم تعلیق خودرو بلند شده در ایستگاه فروشگاه گاراژ تعمیر خودرو 

یاتاقان های چرخ یکی از اجزای حیاتی پیشرانه یک وسیله نقلیه هستند که به منظور کاهش اصطکاک و اتصال قطعات ساکن و متحرک خودرو کار می کنند. به عنوان بخشی از مونتاژ توپی ، یاتاقان های چرخ یکی از عناصر مهم سیستم فرمان ، ترمز و سیستم تعلیق خودرو هستند که همزمان با دیسک یا درام ترمز ، سنسور سرعت چرخ ABS و فلنج نصب شده کار می کنند. آنها چرخش چرخ ها را ممکن می کنند ، به آنها اجازه می دهد تا به جای سر خوردن ، غلت بزنند و همچنین چرخش نرم آنها را امکان پذیر می کند.

3 نکته که تعمیرکاران خودرو  باید در مورد تعمیر و نگهداری بلبرینگ چرخ بدانند

هنگامی که یاتاقان های چرخ به درستی نگهداری نشوند ، مواردی وجود دارد که ممکن است اشتباه انجام شود. در اینجا آنچه مکانیک ها باید در مورد نگهداری این جز important مهم خودرو بدانند ، است.

1. دانشجویان برنامه مکانیک باید بدانند که یاطاقان غلتکی باید چرب شود

مهمترین نکته ای که دانشجویان دانشگاه مکانیک اتومبیل باید در مورد تعمیر و نگهداری بلبرینگ چرخ بدانند این است که تمام یاتاقانهای چرخ باید به درستی چرب شوند. گریس اکسل با جلوگیری از تماس فلز با فلز و جذب گرمای ایجاد شده در اثر اصطکاک ، باعث می شود غلتک ها و مسابقات با هم کار کنند. هنگامی که یاتاقان های چرخ به درستی چرب می شوند ، اثر نورد بحرانی را ایجاد می کنند و از لغزش چرخ ها جلوگیری می کنند. بعلاوه ، چربی از آلودگی رطوبت و زنگ زدن آن جلوگیری می کند. گریس مورد استفاده یک نوع الیاف بلند و درجه حرارت بالا است که به طور خاص برای یاتاقان های چرخ ساخته شده است.

یاطاقان چرخ غلتکی به بسته بندی گاه به گاه نیاز دارد

هر از گاهی ممکن است نیاز باشد که چربی های استفاده شده در بلبرینگ چرخ ها دوباره بسته بندی شوند. این تنها در یاتاقان های غلتکی که معمولاً کاملاً مهر و موم نشده اند و بیشتر در معرض آلودگی هستند ، ضروری است. مکانیک باید توصیه کند که وسایل نقلیه دارای یاتاقان غلتکی سالی یکبار برای بازرسی وارد شوند. آلودگی های جاده مانند نمک ، گل ، آب یا شن به مهر و موم یاتاقان های چرخ نفوذ می کند. هنگام بسته بندی مجدد یاتاقان ها ، تمیز کردن داخل توپی و همچنین یاتاقان ها ، مسابقات ، سخت افزار ترمز و مهر و موم ها قبل از نصب مجدد مهم است. در طی فرآیند بسته بندی مجدد ، بلبرینگ ها باید از نظر نشانه های سایش مانند حفره یا لکه های خشن و همچنین گرم شدن بیش از حد بررسی شوند. در حالی که یاطاقان غلتکی می تواند دوباره بسته بندی و سرویس شود ، در صورت خراب شدن یا نشت آب بندی یاطاقان ، بلبرینگ به طور کامل نیاز به تعویض کامل دارد. در زیر چند روش وجود دارد که نشان می دهد بلبرینگ نیاز به تعویض دارد.

2. نحوه تشخیص اینکه بلبرینگ چرخ به نگهداری نیاز دارد یا خیر

در حالی که برای نگهداری و بسته بندی مجدد پیشگیرانه می توان یاطاقان غلتکی را در نظر گرفت ، این لوکس برای بلبرینگ در دسترس نیست. این یاتاقان ها معمولاً به سرویس منظم احتیاج ندارند زیرا درزگیر آنها برای جلوگیری از آلودگی ها طراحی شده است. با این حال ، اگر صدای عجیبی از لاستیک ها یا چرخ های وسیله نقلیه خارج شود ، این می تواند نشانه آسیب دیدگی یا درز نشت آب بندی باشد. این سر و صدا را می توان سنگ زنی ، جیغ زدن ، غرغر کردن یا رنده كردن توصیف كرد ، و می تواند به ویژه هنگام شتاب گیری خودرو بلند باشد. اگر از بلبرینگ های صدایی سر و صدایی به گوش می رسد ، این نشانه آن است که آنها نیاز به تعویض دارند ، زیرا آسیب قبلاً رخ داده است. سر و صدا می تواند فرسوده بودن یاتاقان ها را نشان دهد. بلبرینگ های فرسوده به دلیل کمبود روغن است که در صورت نفوذ آب یا سایر آلاینده ها به مهر و موم باعث می شود چربی کار خود را انجام ندهد.

آلودگی هایی مانند گل می تواند باعث فرسودگی یاتاقان های چرخ خودرو شود

نشانه دیگر یاتاقان چرخ های فرسوده ، ساییدگی ناهموار تایر است. اگر یک لاستیک سریعتر از سایزهای دیگر فرسوده شود ، احتمالاً بلبرینگ چرخ فرسوده است. همچنین اگر فرمان پذیری فرمان دهی کمتری نشان می دهد یا شل است ، رانندگان باید به مشکل بلبرینگ چرخ مشکوک شوند. هنگامی که یاتاقان های چرخ ساییده می شوند ، می توانند در مونتاژ بلبرینگ چرخ خودرو شل شوند. برای دانش آموزان در یک برنامه مکانیکی مهم است که بدانند وقتی وسیله نقلیه هر یک از این علائم را تجربه می کند ، احتمالاً زمان تعویض بلبرینگ چرخ است.

3. عواقب خسارت یاطاقان چرخ می تواند جدی باشد

یاتاقان های فرسوده می توانند نه تنها به چرخ های خودرو بلکه به مفصل سرعت ثابت یا گیربکس اتوماتیک آن آسیب برسانند. اتصال ثابت سرعت به سیستم انتقال قدرت متصل شده و چرخ ها را به شافت محرک متصل می کند. اگر یاتاقان های چرخ فرسوده باشند ، این مسئله می تواند این اجزای خودرو را با مشکل روبرو کند. هنگام مشکوک شدن به خسارت ، مهم است که رانندگان برای اینکه در جاده ایمن بمانند ، بلافاصله بلبرینگ های چرخ خود را در سرویس قرار دهند.