علت اصلی به کارگیری سنسور مپ در موتور پیدا کردن میزان پاشش لازم برای هر سیلندر و زمان جرقه زدن شمع برای هر سیلندر است حال اگر دچار مشکل شود

مشکلاتی برای عملکرد موتور به وجود می‌آید

اولین علل خرابی در سنسور مپ میتوان به مسدود شدن سنسور توسط اشیای خارجی. آلوده شدن .ضربه خوردن و حتی نشتی هوا از مخزن  اندازه گیری فشار اشاره کرد.

از دیگر عوامل خرابی سنسور مپ  می توان به تغییرات دمایی شدید و رخ دادن نوسان های شدید به مدار الکتریکی موجود در سنسور اشاره کرد این نوسان ها و این تغییرات دمایی شدید می تواند  کارکرد سنسور مپ را دچار مشکلات  کند.

این خرابی ها می تواند آسیب دیدگی های مکانیکی و الکترونیکی  زیادی را در خودرو به وجود آورد.

۱. اگر سنسور مپ فشار کمتری نسبت به فشار  واقعی منیفولد گزارش دهد کامپیوتر خودرو با تجزیه و تحلیل آن به این نتیجه می‌رسد که بار موتور کم است بنابراین هم سوخت کمتری نسبت به مقدار مورد نیاز تزریق می کند و هم زمان جرقه زدن شمع را نیز به تعویق می‌اندازد  در این حالت مصرف سوخت کمتر می شود اما در عوض توان و قدرت کمتری دریافت می شود زیرا در واقع هوای بیشتری نسبت به سوخت تزریق شده و نسبت سوخت و هوا بسیار کم می شود

۲. نسور مغز فشار بیشتری نسبت به فشار واقعی موجود در منیفولد تشخیص دهد آنگاه هم سوخت بیشتری نسبت به سوخت مورد نیاز برای هر سیلندر تزریق می شود و مخلوط غلیظ تری برای احتراق آماده می شود و هم زمان جرقه زدن شمع نیز پیش می‌افتد در این حالت مصرف سوخت بسیار بالا می‌رود و سوخت اضافه تزریق شده نیز اثرات بسیار مخربی مانند مسدود شدن مشهای کاتالیزور از کار افتادن شمع و به وجود آمدن لایه کربنی را به وجود می‌آورد.

۳. تولید آلایندگی های ناشی از احتراق نیز یکی از مشکلات منتج از خرابی سنسور مپ است احتراق مخلوط غنی موجب انتشار سوخت هیدروکربنی نسوخته و گاز کربن مونوکسید  که حاصل از احتراق ناقص سوخت در اثر کمبود هوا ست میشود از سویی احتراق مخلوط رقیق موجب بالا رفتن دمای موتور می‌شود که در اثر این افزایش دما نیتروژن با اکسیژن واکنش میدهد و انتشار مشتقات خطرناکی را در پی خواهد داشت.

۴.  احتراق مخلوط رقیق در زمان درجا کارکردن موتور موجب سخت کار کردن و لرزش موتور می شوند در حالی که کامپیوتر خودرو در زمان درجا کار کردن موتور باید مخلوط غلیظ تری را برای احتراق مهیا کند تا موتور به نرمی کار کند.

در این مقاله تعدادی از موارد ناشی از خرابی سنسور مپ را مرور کردیم.